cilidonija-222

ЧИЛИДОНИЈА КРЕМ 45 мл

Рецептот за оваа крема датира многу одамна. Била омилена и многу барана и се применувала дури и во стариот Рим. Оваа крема во себе ги обединува знаењата кои на луѓето им биле достапни уште пред повеќе илјади години и современите научни достигнувања во областа на чистење и негување на кожата, лекување и профилакса од појава на кожните болести.
Живица од бел бор (ферментирана смола од бел бор) го добила името од старословенскиот збор "живот", затоа што одамна е позната по способноста да ги уништува патогените микроорганизми (габи, бактерии, вируси и др.).
ЧИЛИДОНИЈА кремата е збогатена со мед и прополис, кои дополнително ја хранат, штитат и негуваат било оштетената или здравата кожа. Прополисот ги дополнува антимикробните својства на смолата од белиот бор, а восокот на потполно природен начин ја одржува влажноста на кожата.
Состав : високо квалитетен мед од северна Русија, екстракт на прополис, восок, растителни масла, живица од бел бор (ферментирана смола од бел бор).
• кремата ја обновува и чисти кожата
• дејствува антиинфламаторно
• антибактериски
• антивирусно
• антифунгално
• аналгетично
• го забрзува зараснувањето на раните, особено на изгорениците.
Состав : високо квалитетен мед од северна Русија, екстракт на прополис, восок, растителни масла, живица од бел бор (ферментирана смола од бел бор).

Терапевтски индикации :

Пред употреба на ЧИЛИДОНИЈА, ВИТУС ФАКТОР или АПИ-БУСТ КРЕМА треба да се направи тест. На внатрешната страна на надлактицата се мачка тенок слој од кремата и се чека 2-3 саати. Доколку се јави црвенило кремата се разредува со малку маслинов зејтин во однос 1:1 и така разредена се употребува.
• регенерацијата на кожата кај следните болести : егзема, псоријаза, дермити од разно потекло (невродермит и други). Кај невродермит постои поврзаност помеѓу промените на кожата со состојбата на нервниот систем, хепарот и цревата. Затоа е неопходно истовремено со користењето на кремата да се изврши и детоксикација на организмот – детоксикација на гастроинтестиналниот тракт
• кај габичните инфекции на кожата, ноктите, во интертригинозните регии, вагина, анус, кремата се нанесува 2 пати на ден до постигнување на позитивен резултат. Потребно е извесно време после постигнатиот ефект да се продолжи со употребата на кремата. При потешки случаи се препорачува освен кремата да се употребат и дражеите ЕКСТРА-БЕФУНГИН и/или ЕЈ-ПИ-ВИ капките
• кај трофични улцерации на кожата (проширени вени, слаба циркулација)
• испукана кожа на петиците, на нозете, рацете, прстите
• кај изгореници се нанесува веднаш на оштетената кожа, во рок од 2 часа. Не се создаваат пликови, болката брзо минува и не остануваат лузни или се минимални
• при одстранување на папиломи, кондиломи, се нанесува како компреса
• при манифестна парадентоза, како и со цел за превенција, се нанесува мала количина на кремата на четка за заби и се прекрива со паста за заби, а може и директно на гингивата да се нанесе со прст
• кај масна кожа или појава на акни, лицето прво се мие со топла вода за да се отворат порите, а потоа лесно се втрива кремата. После 1-2 часа се испира лицето со топла вода. Ако нема иритација може цела ноќ да остане кремата на лицето. При подолга употреба акните се изгубуваат, а на лицето не остануваат лузни или сини петна. За подобар резултат кај јувенилните акни, кремата се употребува во комбинација со АПИ-БУСТ крема и тоа АПИ-БУСТ се нанесува на лицето сабајле, а ЧИЛИДОНИЈА крема навечер
• кај ерозии на грлото на матката, се применува на тампон претходно навлажнет со ЕЈ-ПИ-ВИ капки, после извршен колпоскопски преглед и тест за преосетливост на кремата
• при вагинит, колпит и други воспаленија на гениталиите, се нанесува на тампон, претходно навлажнет со ЕЈ-ПИ-ВИ капки
• при стерилитет се нанесува вагинално на тампон, претходно навлажнет со ЕЈ-ПИ-ВИ капки
• при прекумерно потење (кога примената на хемиските средства не е можна), се употребува како дезодоранс (ефикасно ја елиминира потта и не ја иритира кожата)
• при потење на нозете и непријатна миризба, кремата се нанесува меѓу прстите
• многу ефикасно средство за подмладување на кожата и го успорува стареењето.

Начин на употреба :

Секој ден се нанесува на очистена (со млака вода или со ЕЈ-ПИ-ВИ капки) површина на оштетена кожа. После 2-3 часа остатоците од кремата кои не се впиени, се отстрануваат со марамица или се исплакнуваат со млака вода.
Ако проблематичните делови на кожата се постојано влажни, потребно е прво да се осуши кожата со ЕЈ-ПИ-ВИ капки. Кога кожата ќе стане сува, дури тогаш се става кремата.

 

Регионален Директор за Македонија

Др Анкица Росоклија др.сци дипломирала на Медицинскиот факултет во Скопје во 1976 г. каде што специјализирала во областа Медицинска биохемија во 1988 г., магистрирала во 1986 г. и докторирала 2003 г.

Во 1989 г. била избрана за стручен соработник на предметот неврологија и психијатрија на Медицинскиот факултет во Скопје. 

Од 2003 г. до сега работи како стручен консултант во неколку приватни биохемиски лаборатории во Р. Македонија. Автор е на неколку научни трудови презентирани на национални и меѓународни конгреси и објавени во списанија. 

Од 2005 г. до денес се занимава со комплементарна медицина – апитерапија и со стручни трудови од ова поле учествувала на неколку меѓународни конгреси. Држела стручни и едукативни предавања акредитирани од страна на Лекарската комора на Р. Македонија. 

Автор е на информативни и едукативни текстови од апитерапијата објавувани во Лекарски весник на Р. Македонија.Регионален Директор за Македонија

Др Боне Стеваноски
Специјалист психијатар

 Email:

Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.

моб. 071/367-198

Мрежен директор и стручен консултант

Др Анкица Росоклија др.сци дипломирала на Медицинскиот факултет во Скопје во 1976 г. каде што специјализирала во областа Медицинска биохемија во 1988 г., магистрирала во 1986 г. и докторирала 2003 г.

Во 1989 г. била избрана за стручен соработник на предметот неврологија и психијатрија на Медицинскиот факултет во Скопје. 

Од 2003 г. до сега работи како стручен консултант во неколку приватни биохемиски лаборатории во Р. Македонија. Автор е на неколку научни трудови презентирани на национални и меѓународни конгреси и објавени во списанија. 

Од 2005 г. до денес се занимава со комплементарна медицина – апитерапија и со стручни трудови од ова поле учествувала на неколку меѓународни конгреси. Држела стручни и едукативни предавања акредитирани од страна на Лекарската комора на Р. Македонија. 

Автор е на информативни и едукативни текстови од апитерапијата објавувани во Лекарски весник на Р. Македонија.

Др Анкица Росоклија др.сци
Специјалист и магистер по медицинска биохемија

Еmail:
Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.

моб. 077/877-672

моб. 075/298-063

моб. 072/544-405

Офис Менаџер

 

Татјана Дејановска

Email:

Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.

тел. 034/550-901 

моб. 078/364-501

 

 

 

.