api-boct

АПИ-БУСТ КРЕМ 45 мл

Создадена специјално за жените, поради нејзиниот позитивен козметички ефект на кожата (го зголемува тугорот и го забавува стареењето) и може да се каже дека не постои крем сличен на неа. Се користи како козметичко, профилактичко и лековито средство. Живица од бел бор (ферментиранa смола од бел бор), го добила своето име од старословенскиот збор "живот", затоа што е одамна позната по способноста да ги уништува патогените микроорганизми (бактерии, вируси, габи и други).
Кремата е збогатена со мед и прополис, кои дополнително ја штитат и негуваат оштетената кожа, а истовремено ја хранат здравата кожа. Восокот на потполно природен начин ја одржува влажноста на кожата, со што во голема мера го зајакнува козметичкиот ефект на кремата.
АПИ-БУСТ кремата ја обновува и ја чисти кожата, дејствува антиинфламаторно, антибактериски, антивирусно, фунгицидно, аналгетично, го забрзува зараснувањето на раните (особено ефективно делува кај изгореници).
Редовна употреба на кремата АПИ-БУСТ дава одличен козметички ефект - ја подобрува еластичноста и цврстината на кожата.
Состав : високо квалитетен мед од северна Русија, екстракт од прополис, восок, полен, ланолин, растителни масла, вода, масло од камфор, живица од бел бор (ферментиранa смола од бел бор ), екстракт од рен, пчелин екстракт (уникатен ингредиент Тенториум).

Ефектите од производ се :

• има силно антибактериско, антивирусно и антифунгално дејство
• антиинфламаторно дејство
• помага во намалување и спречување на чешањето
• има природно аналгетско дејство (ја намалува болката)
• ги намалува спазмите
• го запира крвавењето
• ја подобрува регенерација на ткивата
• ја подобрува локалната циркулација
• го намалува и го елиминира целулитот
• ја подобрува еластичноста и цврстината на кожата
• кај доилките значително го намалува ризикот од појава на воспаленителни процеси на млечните жлезди (мастит) и ги одстранува тешкотиите при лачење на млеко
• го намалува ризикот од појава и развој на бенигни промени на дојката (цисти, фиброми), како и рак на дојката.

Терапевтски индикации :

Пред употреба на ЧИЛИДОНИЈА, ВИТУС ФАКТОР или АПИ-БУСТ КРЕМА треба да се направи тест. На внатрешната страна на надлактицата се мачка тенок слој од кремата и се чека 2-3 саати. Доколку се јави црвенило кремата се разредува со малку маслинов зејтин во однос 1:1 и така разредена се употребува.
• како профилакса и лекување на мастопатија и мастит
• кај доилките го подобрува лачењето на млеко
• спречува создавање и/или побрзо се лекуваат пукнатините на брадавиците на дојката
• за профилакса на онколошки болести
• како козметичко средство за нега на кожата на лицето (околу очите, за рагади околу устата), вратот, деколтето, градите. На кожата на лицето и вратот се нанесува по масажните линии секој ден на влажна кожа со лесна масажа, а по постигнувањето на ефектот нанесувањето се намалува 2-3 пати неделно
• кај масна кожа или појава на акни, лицето прво се мие со топла вода за да се отворат порите, а потоа лесно се втрива кремата. После 1-2 часа се испира лицето со топла вода. Ако нема иритација може цел ден да остане кремата на лицето. При подолга употреба акните се изгубуваат, а на лицето не остануваат лузни или сини петна. За подобар резултат кај јувенилните акни, кремата се нанесува во комбинација со ЧИЛИДОНИЈА крема, која се нанесува на лицето навечер, а АПИ-БУСТ крема сабајле
• посебно се препорачува кај бремени жени и доилки за хигиена на градите и намалување на ризикот од мастит и стрии. Се нанесува на влажно тело или гради секоја вечер, со лесни кружни движења од брадавката кон коренот на градите, без втривање со притисок
• за лекување на остеохондроза, радикулит, артрит, полиартрит, миалгија, меѓуреберена невралгија
• кај проширени вени, тромбофлебит, заболувања на крвните садови на нозете, пореметување на циркулацијата, кремата се нанесува од петите па нагоре со лесно втривање без притисок
• за регенерација на кожата кај егзем, псоријаза, дермити од разно потекло (невродермит)
• кај изгореници, модринки и други физички оштетување на кожата
• кај масна кожа или појава на акни, прво лицето се мие со топла вода за да се отворат порите (сауна, бања или туширање со топла вода), а потоа нежно се нанесува на лицето
• како дезодоранс (кога примената на хемиски средства не е можна). Кремата многу ефикасно го елиминира прекумерно потење и не ја иритира кожата
• многу ефикасно средство за подмладување на кожата и ублажување на последиците на стареењето.

Начин на употреба :

Траењето на третманот се одредува според индивидуалните потреби.
Се препорачува периодично повторување на третманот.
Ако проблематичните делови на кожата постојано се влажни, потребно е прво кожата да се осуши со нанесување на ЕЈ-ПИ-ВИ капките, а потоа кога кожата ќе се осуши се нанесува кремата.

 

Регионален Директор за Македонија

Др Анкица Росоклија др.сци дипломирала на Медицинскиот факултет во Скопје во 1976 г. каде што специјализирала во областа Медицинска биохемија во 1988 г., магистрирала во 1986 г. и докторирала 2003 г.

Во 1989 г. била избрана за стручен соработник на предметот неврологија и психијатрија на Медицинскиот факултет во Скопје. 

Од 2003 г. до сега работи како стручен консултант во неколку приватни биохемиски лаборатории во Р. Македонија. Автор е на неколку научни трудови презентирани на национални и меѓународни конгреси и објавени во списанија. 

Од 2005 г. до денес се занимава со комплементарна медицина – апитерапија и со стручни трудови од ова поле учествувала на неколку меѓународни конгреси. Држела стручни и едукативни предавања акредитирани од страна на Лекарската комора на Р. Македонија. 

Автор е на информативни и едукативни текстови од апитерапијата објавувани во Лекарски весник на Р. Македонија.Регионален Директор за Македонија

Др Боне Стеваноски
Специјалист психијатар

 Email:

Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.

моб. 071/367-198

Мрежен директор и стручен консултант

Др Анкица Росоклија др.сци дипломирала на Медицинскиот факултет во Скопје во 1976 г. каде што специјализирала во областа Медицинска биохемија во 1988 г., магистрирала во 1986 г. и докторирала 2003 г.

Во 1989 г. била избрана за стручен соработник на предметот неврологија и психијатрија на Медицинскиот факултет во Скопје. 

Од 2003 г. до сега работи како стручен консултант во неколку приватни биохемиски лаборатории во Р. Македонија. Автор е на неколку научни трудови презентирани на национални и меѓународни конгреси и објавени во списанија. 

Од 2005 г. до денес се занимава со комплементарна медицина – апитерапија и со стручни трудови од ова поле учествувала на неколку меѓународни конгреси. Држела стручни и едукативни предавања акредитирани од страна на Лекарската комора на Р. Македонија. 

Автор е на информативни и едукативни текстови од апитерапијата објавувани во Лекарски весник на Р. Македонија.

Др Анкица Росоклија др.сци
Специјалист и магистер по медицинска биохемија

Еmail:
Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.

моб. 077/877-672

моб. 075/298-063

моб. 072/544-405

Офис Менаџер

 

Татјана Дејановска

Email:

Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.

тел. 034/550-901 

моб. 078/364-501

 

 

 

.