med-mumje

МЕД СО МУМИО 300 гр
"ЕЛИКСИР КОЈ ГИ ПОДИГА МРТВИТЕ"

Многу малку луѓе имаат слушнато за "Мумио" или "планинска крв " или уште познат како "планински солзи". Меѓутоа во историјата мумио е познат од многу одамна. Го спомнуваат Аристотел, Авицена, Бируни, Арази и многу други мислители.
Пред повеќе илјади години, пчелите своите живелишта ги создавале во карпи и/или во пештери, на места кои биле neдостапни за животните и човекот. Со текот на времето доаѓало до фосилизација на медот, восокот и матичниот млеч и се создал мумио. За сега, тоа е единствената реална претпоставка на научниците за тоа како настанал мумио, бидејќи местата каде се наоѓаат состојките кои содржат мумио укажуваат на такво потекло. Постојат различни видови на мумио, чија класификација зависи од местото на потекло. Во старите времиња мумио се користел за лекување на разни болести.
Меѓутоа мумио беше заборавен, се до седумдесетите години од минатиот век, кога повторно почна да му се посветува заслужено внимание. Тогаш беше откриено дека мумио содржи ретки амино киселини, минерали и масни киселини. Исто така содржи многу минерали, шест амино киселини, природни стероиди, витамини A, B, C и P, терпеноиди, фосфолипиди и полифенолни комплекси. Присутни се и елементи во траги : кобалт, никел, бакар, цинк, манган, хром, железо, магнезиум. Има уште состојки во мумио, кои до сега не и се познати на науката. Русија до пред неколку години, го забранувала извозот на мумио, бидејќи се третирал како национално богатство. Бојата му е темно кафена или костенлива, а вкусот малку горчлив.
Руската наука го става мумио во биостимулатори од прв ред. Тоа е еликсир кој ги "подига мртвите".
Пчелниот мед во составот на производот, добиен на територијата во "тешки " климатски услови (кратко лето, долга зима) има висок квалитет, биолошка вредност и природни својства кои го зајакнуваат организмот во целина. Со редовна употреба на производот, се постигнува одличен резултат при третман на многу состојби и заболувања.
Состав : високо квалитетен мед од северниот дел на Русија, Мумио.

Ефектите од производот се :

• има стумулирачко дејство врз имуниот систем
• го забрзува создавањето на крвни елементи
• го стимулира метаболизмот и делува на сите ендокрини жлезди
• ја стимулира работата на црниот дроб, бубрезите и другите органи
• ја стимулира регенерацијата на коскеното ткиво (скршениците 2 пати побрзо зарастуваат ако се употребува мумио), регенерација на нерви, мускули (посебно срцевиот мускул после инфаркт)
• има антикоагулантно дејство, заедно со производите АПИ-ЕЛИТЕ, ЧЕРНИКА, АПИТОК и ЕЈ-ПИ-ВИ
• позитивно влијае на кардио-васкуларниот систем
• поседува антиинфламаторно дејство
• дејствува против бактерии, габи, вируси и други микроорганизми
• позитивно влијае на цревната микрофлора
• го забрзува зарастувањето на раните
• посебно делува на тромбофлебитите на длабоките вени на долните екстремитети, ако се користи во количина од 0,3 g еднаш на ден во тек на 10 дена. Испитувањата открија дека симптомите исчезнуваат после 8-10 дена
• има смирувачко дејство врз нервниот систем
• ги обновува физичките и психичките ресурси на организмот
• има подмладувачки ефект врз организмот
• делува против токсини и други штетни супстанци
• има природно антиканцерогено дејство.

Терапевтски индикации :

• го забрзува заздравувањето на трауматски повреди, тешки скршеници на коски, истегнувања на мускулите и лигаментите, раскинување на лигаментите и мускулите
• индициран кај остеопороза
• рахитис и профилакса на рахитис, за јакнење на коскеното ткиво во текот на растот на децата, индициран кај деца со успорен раст
• се препорачува кај сите степени на изгореници
• гастрични и дуоденални улкуси, ентероколит, констипација (запек)
• хепатит, заболување на црниот дроб и жолчните канали, интоксикација на црниот дроб од дејство на разни штетни супстанции
• гинеколошки проблеми (ерозија на грлото на матката, воспаление на матката и вагината од разни причинители) и физиолошки состојби кај жените (бременост, лактација)
• болести на кардио-васкуларниот систем (миокарден инфаркт, мозочен удар)
• ублажување на последиците од болестите на периферниот нервен систем : радикулит, радикулопатија, неврит, невропатија, полиневрит, невралгија
• за лекување на бубрежни заболувања (гломерулонефрит, пиелонефрит, цистит), респираторни заболувања (бронхит, пнеумониа, астма, туберкулоза), дијабетес и други хронични неинфективни заболувања
• со цел да се стимулираат процесите на регенерација на оштетени ткива и органи (срцев мускул, нерви, лигаменти, мазни и попречнопругасти мускули)
• индициран е во период на рехабилитација после хируршки интервенции, побрзо заздравување на постоперативни рани
• за зајакнување на забната глеѓ
• болести на зглобовите (ревматоиден артрит, полиартрит, остеопороза, остеохондроза), истегнати или искинати лигаменти, мускули, нерви
• алергиски болести посебно кај инфекциско - алергиска бронхијална астма со дефицит на Т- лимфоцити. Пациентите добивале 2 пати на ден по 0,15 g мумио, во текот на 15-20 дена. По завршувањето на третманот, испитувањата покажале дека бројот на Т-лимфоцитите во крвта, се подобрил и бил поблиску до нормалните вредности
• кожни заболувања (егзема, псоријаза, витилиго, дерматити од разно потекло, акни)
• како средство за спречување на предвремено стареење.

Начин на употреба :

Возрасни :
по 1 кафено пластично лажиче 3 пати на ден, 30 минути пред јадење или 2 часа по јадење
Деца :
oд 3 години по 1/4 или 1/3 или 1/2 (зависно од возраста) кафено пластично лажиче 3 пати на ден, 30 минути пред јадење или 2 часа по јадење.
За надворешна употреба - се нанесува тенок слој 1-2 пати на ден (пред спиење обавезно), врз проблематичните делови на телото.

 

Регионален Директор за Македонија

Др Анкица Росоклија др.сци дипломирала на Медицинскиот факултет во Скопје во 1976 г. каде што специјализирала во областа Медицинска биохемија во 1988 г., магистрирала во 1986 г. и докторирала 2003 г.

Во 1989 г. била избрана за стручен соработник на предметот неврологија и психијатрија на Медицинскиот факултет во Скопје. 

Од 2003 г. до сега работи како стручен консултант во неколку приватни биохемиски лаборатории во Р. Македонија. Автор е на неколку научни трудови презентирани на национални и меѓународни конгреси и објавени во списанија. 

Од 2005 г. до денес се занимава со комплементарна медицина – апитерапија и со стручни трудови од ова поле учествувала на неколку меѓународни конгреси. Држела стручни и едукативни предавања акредитирани од страна на Лекарската комора на Р. Македонија. 

Автор е на информативни и едукативни текстови од апитерапијата објавувани во Лекарски весник на Р. Македонија.Регионален Директор за Македонија

Др Боне Стеваноски
Специјалист психијатар

 Email:

Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.

моб. 071/367-198

Мрежен директор и стручен консултант

Др Анкица Росоклија др.сци дипломирала на Медицинскиот факултет во Скопје во 1976 г. каде што специјализирала во областа Медицинска биохемија во 1988 г., магистрирала во 1986 г. и докторирала 2003 г.

Во 1989 г. била избрана за стручен соработник на предметот неврологија и психијатрија на Медицинскиот факултет во Скопје. 

Од 2003 г. до сега работи како стручен консултант во неколку приватни биохемиски лаборатории во Р. Македонија. Автор е на неколку научни трудови презентирани на национални и меѓународни конгреси и објавени во списанија. 

Од 2005 г. до денес се занимава со комплементарна медицина – апитерапија и со стручни трудови од ова поле учествувала на неколку меѓународни конгреси. Држела стручни и едукативни предавања акредитирани од страна на Лекарската комора на Р. Македонија. 

Автор е на информативни и едукативни текстови од апитерапијата објавувани во Лекарски весник на Р. Македонија.

Др Анкица Росоклија др.сци
Специјалист и магистер по медицинска биохемија

Еmail:
Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.

моб. 077/877-672

моб. 075/298-063

моб. 072/544-405

Офис Менаџер

 

Татјана Дејановска

Email:

Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.

тел. 034/550-901 

моб. 078/364-501

 

 

 

.