apie

АПИ-ЕЛИТЕ дражеи 300 гр

Современиот живот, "лошата" исхрана, недостаток на движење, постојана изложеност на срес и тн., ни носи проблем со прекумерна телесна тежина, кој е многу актуелен. Во одржување на тежината важна улога има квалитетна исхрана со многу малку калории, а со адекватни количини на протеини, јагленохидрати, есенцијални масни киселини, витамини и олигоелементи.
АПИ-ЕЛИТЕ за организмот обезбедува микро и макро елементи и непоходна енергија, а истовремено ги регулира и процесите на размена на материите (метаболизмот). Дејствува така што изгубената тежина, не се враќа. Многу ефикасно делува на масното ткиво и помага во обликување на телото. Може да се користи како замена за "грицки" (смоки, соленки, кикирики и сл.) затоа што ги нема нивните штетни ефекти. Го чисти телото од акумулираните токсини и му дава сила и енергија. Делувањето на производот е базирано врз синергистичното дејство на мешавина на пчелни производи и екстракти од лековити растенија, кои имаат позитивно влијание врз сите функции на човекот.
Состав : високо квалитетен мед од Северна Русија, прополис, полен, восок, екстракти од растенија : троскот, ајдучка трева, смил (Helichrysum italicum), овчарска торбичка (Capsella bursa pastoris), невен, кантарион, дива роза (Poca canina), брусница, пупки од бреза, свила од пченка, коњска опашка (Equiaetum arvense), oман (волујско око - Helеnio rhizoma), макро и микро елементи - калиум, натриум, калциум, магнезиум, железо, селен, цинк, хлор, хром, кобалт, молидбен, манган, сребро, ванадиум, бакар и др., витамини - тиамин, рибофлавин, пиридоксин, никотинамид, фолна киселина, аскорбинска киселина , пантотенската киселина, циjанкобаламин (B12) и витамините A, C, Е, К.

Ефектите од производот се :

• нормализација на процесите на размена на материи во организмот (стабилизирање на метаболизмот)
• го стимулира и регулира хипоталамусот, хипофизата и надбубрежните жлезди, се нормализира и регулира секрецијата на хормоните на СИТЕ ендокрини жлезди
• заедно со АПИ-СПИРА и ХЛЕБИНА, важен производ кај децата со намален апетит во периодот на растење
• заедно со АПИ-ХИТ, ЧЕРНИКА и ХЛЕБИНА го намалува спазмот на крвните садови
• заедно со ЧЕРНИКА, МЕД СО МУМИО, АПИТОК и ЕЈ-ПИ-ВИ делува антикоагулантно ( не дозволува патолошко згрутчување на крвта ) .
• има антибактериски, антисептички, антивоспалителни својства, така да делува против разни воспаленија
• обезбедува избалансирана дневна исхрана и додаток на макро и микро елементи, витамини, амино киселини и други елементи, неопходни за нормално функционирање на целото тело
• влијае на комплетното зајакнување на телото
• го подобрува лачењето на жолчката
• има диуретично дејство и благо лаксативно дејство
• ја исфрлува акумулираната сол и штетните продукти од организмот (гихт, жолчни камења, песок и камења во бубрезите)
• ја подобрува енергетската промена во телото, ја подобрува менталната и физичката сила на организмот
• го подобрува функционирањето на имунолошкиот систем
• го забрзува зарастувањето на коските
• има антиоксидативен и подмладувачки ефект.

Терапевтски индикации :

• клучен производ во програмата за прочистување и детоксикација на организмот, заедно со АПИ-ХИТ и ХИНАЗИ
• за нормализација на размена на материи и корекција на телесната тежина
• кај болести на коскено-зглобниот систем (артрит, полиартрит, ревматоиден артрит, гихт (подагра), скршени коски
• воспалителни болести на бубрезите и уринарниот тракт
• зголемена содржина на сол во урината (ги исфрла акумулираните соли во организмот, ги "топи" камењата)
• врши профилакса на воспалителните процеси на бубрезите во бременоста
• помага во третманот на кардио-васкуларниот систем (намалување на отоци )
• кај дискинезија на жолчното кесе и жолчните канали
• помага за детоксикација (посебно интоксикации предизвикани од канцерогени болести)
• се препорачува како средство за подготовка пред хируршките интервенции и средство за рехабилитација после хируршките интервенции
• долготрајни хронични заболувања
• кај крвавење на матката (во периодот после породувањето го забрзува процесот на враќање на матката во нормала)
• се препорачува кај кожни болести (акни, псоријаза, витилиго, дермити од разно потекло), инфективни заболувања на кожата и подкожното ткиво.

Начин на употреба :

Возрасни : по 1/2 - 1 кафено пластично лажиче 2 пати на ден (сабајле и на ручек, навечер не) се топи во уста, 30 минути пред јадење или 2 часа по јадење, а потоа се испива една чаша млака вода
Деца : дозата и начин на администрација се утврдува поединечно.
Кога има камења во жолчното кесе или бубрезите во почетокот на третманот се препорачуваат помали количини (3-4 дражеи), со постепено зголемување на дозата до 1 кафено пластично лажиче 2 пати на ден.
Во програмата за корекција на телесната тежина (намалување на тежината) производот се голта, по 1-2 кафено пластично лажиче 3 пати на ден, 30 минути пред оброк со 1 - 2 чаши млака вода (може да биде со додавање на сок од лимон или рибизли, без шеќер).
Во програмата за корекција на телесната тежината (зголемување на тежината) производот се топи во уста, по 1-2 кафено пластично лажиче 3 пати на ден веднаш по јадењето.
Контраиндикации : индвидуална преосетливост на пчелни производи.

 

Регионален Директор за Македонија

Др Анкица Росоклија др.сци дипломирала на Медицинскиот факултет во Скопје во 1976 г. каде што специјализирала во областа Медицинска биохемија во 1988 г., магистрирала во 1986 г. и докторирала 2003 г.

Во 1989 г. била избрана за стручен соработник на предметот неврологија и психијатрија на Медицинскиот факултет во Скопје. 

Од 2003 г. до сега работи како стручен консултант во неколку приватни биохемиски лаборатории во Р. Македонија. Автор е на неколку научни трудови презентирани на национални и меѓународни конгреси и објавени во списанија. 

Од 2005 г. до денес се занимава со комплементарна медицина – апитерапија и со стручни трудови од ова поле учествувала на неколку меѓународни конгреси. Држела стручни и едукативни предавања акредитирани од страна на Лекарската комора на Р. Македонија. 

Автор е на информативни и едукативни текстови од апитерапијата објавувани во Лекарски весник на Р. Македонија.Регионален Директор за Македонија

Др Боне Стеваноски
Специјалист психијатар

 Email:

Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.

моб. 071/367-198

Мрежен директор и стручен консултант

Др Анкица Росоклија др.сци дипломирала на Медицинскиот факултет во Скопје во 1976 г. каде што специјализирала во областа Медицинска биохемија во 1988 г., магистрирала во 1986 г. и докторирала 2003 г.

Во 1989 г. била избрана за стручен соработник на предметот неврологија и психијатрија на Медицинскиот факултет во Скопје. 

Од 2003 г. до сега работи како стручен консултант во неколку приватни биохемиски лаборатории во Р. Македонија. Автор е на неколку научни трудови презентирани на национални и меѓународни конгреси и објавени во списанија. 

Од 2005 г. до денес се занимава со комплементарна медицина – апитерапија и со стручни трудови од ова поле учествувала на неколку меѓународни конгреси. Држела стручни и едукативни предавања акредитирани од страна на Лекарската комора на Р. Македонија. 

Автор е на информативни и едукативни текстови од апитерапијата објавувани во Лекарски весник на Р. Македонија.

Др Анкица Росоклија др.сци
Специјалист и магистер по медицинска биохемија

Еmail:
Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.

моб. 077/877-672

моб. 075/298-063

моб. 072/544-405

Офис Менаџер

 

Татјана Дејановска

Email:

Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.

тел. 034/550-901 

моб. 078/364-501

 

 

 

.