api-spira

АПИ-СПИРА дражеи 300 гр

"Чудото од алга - спирулината е сензационално лековито средство. Супер - ефикасен природен лек, кај намален имунитет, разни инфекции, алергии и многу други здравствени проблеми".
М.Мајер
Формулата на производот е единствена, затоа што во себе ги комбинира морската алга спирулина и пчелните производи. Јадрото на дражеите е составено од мешавина од полен, мед и прополис, кои се обвиткани со микросверична обвивка од алгата спирулина (Spirulina platensis).
Спирулината е микроскопска, водна, модро-зелена алга (цијанобактерија), која представува најстара група на фотоавтотрофни бактерии на Земјата и се снабдува со енергија преку фотосинтеза. Постојат веќе три милијарди години, поради својот уникатен биохемиски состав (минералните соли кои се во нејзиниот состав, не се распаѓат и до пет години). За цело време на постоење, овие алги го задржале примитивниот облик и карактеристики. Таа е природно избалансиран збир на витамини, минерали и аминокиселини, "спакувани" во лесно сварлива мукопротеинска мембрана. На планетата постојат повеќе од 30 000 различни видови на алги, но модро-зелената е најстара. Присуството на уникатни аминокиселини, многу ретки во природата, ја прават незаменлива.
Спирулината ја познавале и користеле во исхраната, уште древните жители на Средна Африка. Племињата кои ги населувале бреговите на езерото Чад (каде растела), секогаш се одликувале со сила и здравје.
Според истражувањата, во еден грам спирулина има толкаво количество на макро и микроелементи и витамини, како во еден килограм овошје.
Во 100 гр спирулина има 60 - 70 гр протеини, што е 3 пати повеќе отколку во 100 гр свинско месо, 2 пати повеќе отколку во говедеско месо и риба и 5 пати повеќе отколку во соја. Овие протеини организмот лесно ги апсорбира (65-80%) за разлика од протеините на сојата (40%). Спирулината содржи 18 аминокиселини од кои 8 се есенцијални за човекот. Во 100 гр спирулина има 50 мгр бета-каротен (исто колку во десет килограми моркови), а во човекот се претвара во витамин А, чиј недостаток доведува до груба кожа, склероза на корнеата и кератоза на усните. Богата е со витамини : A, B1, B2, B6, B5, B9, B12, E, биотин, макро и микроелементи : калциум, магнезиум, фосфор, калиум, железо, манган, бакар, цинк, молибден, селен, германиум. Во неа има повеќе витамин B12, отколку во говедскиот дроб или морските плодови и е најбогат природен извор на витамин B12 и на железо, кое го има 20 пати повеќе, отколку во останатите природни извори на железо. Спирулини кои содржат полисахариди, ги обновуваат клетките уништени со радијација, го зголемуваат размножувањето на клетките на коскената срцевина, го подобруваат имунитетот. Овие алги содржат многу линоленска киселина, која го забрзува создавање на простагландини и затоа делува на крвниот притисок, влијае на размножувањето на клетките, се препорачува за профилакса и лекување на воспалителни кардиолошки заболувања и за шеќерна болест. Само 1 гр спирулина према состојките кои ги содржи, десет пати е поценета од икрата на лосос, од рибите есетра, од јајцата од препелица, од месото на млади телиња.
Ензимите кои ги содржи влијаат на побрзо санирање на раните, намалување на холестеролот и триглицеридите. Затоа превентивно делува на атеросклерозата, кардиоваскуларниот систем, го успорува процесот на стареење.
Медицинските експерти на Русија сметаат дека во спирулината одредена количина на гликолипиди и сулфурен ациден цефалотин, се супстанци кои можат да служат како антиген во борбата со СИДА.
Состав : спирулина, високo квалитетeн мед од северна Русија, полен, прополис, макро и микроелементи - калиум, натриум, калциум, јод, магнезиум, железо, селен, цинк, хлор, манган, хром, кобалт, молидбен, сребро, ванадиум, бакар и др., витамини - тиамин, рибофлавин, пиридоксин, никотинамид, фолна киселина, аскорбинска киселина, пантотенската киселина, циjанкобаламин (B12) и витамините A, C, Е, К.

Ефектите од производот се :

• способност комплетно да се задоволат основните потреби на организмот со витамини (A, B1, B2, B6, посебно со B12, C, D, E, никотинамид, фолна киселина неопходна за формирање на хемоглобинот)
• способност комплетно да се задоволат основните потреби на организмот со макро и микроелементи (јод, калциум, натриум, калиум, магнезиум, железо, цинк, селен, хлор, кобалт, молидбен, сребро, ванадиум, манган, бакар, хром и тн.)
• кај децата со намален апетит и намален раст во период на растење, клучен производ заедно со АПИ-ЕЛИТЕ и ХЛЕБИНА
• поради својот состав се препорачува при анемии, посебно при сидеропенична (железо дефицитарна) анемија, за згоемување на железото во периферната крв и депонираното железо (феритин), како и за одржување на постигнатите ефекти, по природен пат
• ги надополнува потребите од витамин A (содржи бета каротен)
• ги надополнува потребите од витамин B12 (важно за пернициозна анемија)
• клучен производ во бременост, посебно во вториот и третиот триместар
• клучен производ при решавање на машкиот стерилитет
• стимулира хипофункција на тироидната жлезда
• поради присуство на полен заедно со ТЕНТОРИУМ ПЛУС, клучен производ во програмата за закрепнување на сите органи на организмот, покрај ХЛЕБИНА и ЧЕРНИКА кои содржат перга
• ги врзува и ги отстранува отровите од телото, слободните радикали, штетните материи, тешките метални соли
• при зголемена радијација ја подобрува одбрамбената моќ на организмот
• преку подобрување на имунитетот, ја зголемува силата на организмот да се бори против сите серотипови на грип
• спречува белеење на косата
• го регулира метаболизмот и помага при намалување на прекумерната телесна тежина (фенилаланин)
• влијае позитивно на зголемување на бројот на крвните елементи, посебно на еритроцитите и го зголемува нивото на хемоглобинот
• го смалува нивото на гликоза во крвта, поради тоа што содржи цистин, кој ја подобрува работата на панкреасот
• го врзува холестеролот и триглицеридите во безбедна форма, поради тоа што содржи полинезаситени масни киселини
• го забрзува процесот на регенерација на ткивата и органите (брзо зараснување на рани, изгореници, и др.)
• ја намалува хемиската зависност на организмот од алкохол, никотин, таблети и други лоши навики.

Терапевтски индикации :

• делува стимулативно при намалена работа на тироидната жлезда (хипофункција)
• делува против сите серотипови на грип
• како средство за профилакса на шеќерна болест
• во профилакса и лекување на артериосклерозата, атеросклерозата и болестите на кардиоваскуларниот систем (мозочен и срцев удар)
• анемија предизвикана од недостаток на железо
• анемија предизвикана од недостаток на витамин циjанкобаламин (B12)
• во дерматовенерологија, кога кожата станува груба и сува
• за воспоставување на очната функција и кај долготрајни воспалителни процеси на конјунктивата и очните капаци
• за прочистување на организмот
• намалување на телесната маса
• превентивно кај рак на цревата
• во периодот на рехабилитација после хируршки интервенции, фрактури на коски, после прележан хепатит, чир на желудникот и дуоденален чир
• кај малаксаност и хроничен замор
• кај секојдневно постојано физичко и/или менталното оптоварување
• несоница, главоболка
• за нормализирање на метаболизмот
• за заштита при долгорочна работа со компјутери и со други извори на зрачење
• како дел од терапијата за лекување на злоупотреба (алкохол, цигари, дрога)
• за корекција на телесна тежина, заедно со производот АПИ-ЕЛИТЕ
• кај децата во период на интензивен развој и формирање на коските и забите
• како средство за зајакнување на спортистите, бремените жени и старите лица
• за зајакнување на имунолошкиот систем, особено во еколошки неповолни услови за живеење и загадување со радиоактивни елементи.

Начин на употреба :

Возрасни : по 1/2 до 1 кафено пластично лажиче 2-3 пати дневно се топи во уста, 30-40 минути пред јадење или 2 часа после јадење
Деца : од 3 до 5 години по 1/4 кафено пластично лажиче 2-3 пати дневно се топи во уста, 30-40 минути пред јадење или 2 часа после јадење
• од 5 до 8 години по 1/3 кафено пластично лажиче 2-3 пати дневно се топи во уста, 30-40 минути пред јадење или 2 часа после јадење
• од 8 до 14 години по 1/2 кафено пластично лажиче 2-3 пати дневно се топи во уста, 30-40 минути пред јадење или 2 часа после јадење.
Може да се комбинира со сите лекови и храна.
Контраиндикации : индивидуална преосетливост на пчелни производи.

 

Регионален Директор за Македонија

Др Анкица Росоклија др.сци дипломирала на Медицинскиот факултет во Скопје во 1976 г. каде што специјализирала во областа Медицинска биохемија во 1988 г., магистрирала во 1986 г. и докторирала 2003 г.

Во 1989 г. била избрана за стручен соработник на предметот неврологија и психијатрија на Медицинскиот факултет во Скопје. 

Од 2003 г. до сега работи како стручен консултант во неколку приватни биохемиски лаборатории во Р. Македонија. Автор е на неколку научни трудови презентирани на национални и меѓународни конгреси и објавени во списанија. 

Од 2005 г. до денес се занимава со комплементарна медицина – апитерапија и со стручни трудови од ова поле учествувала на неколку меѓународни конгреси. Држела стручни и едукативни предавања акредитирани од страна на Лекарската комора на Р. Македонија. 

Автор е на информативни и едукативни текстови од апитерапијата објавувани во Лекарски весник на Р. Македонија.Регионален Директор за Македонија

Др Боне Стеваноски
Специјалист психијатар

 Email:

Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.

моб. 071/367-198

Мрежен директор и стручен консултант

Др Анкица Росоклија др.сци дипломирала на Медицинскиот факултет во Скопје во 1976 г. каде што специјализирала во областа Медицинска биохемија во 1988 г., магистрирала во 1986 г. и докторирала 2003 г.

Во 1989 г. била избрана за стручен соработник на предметот неврологија и психијатрија на Медицинскиот факултет во Скопје. 

Од 2003 г. до сега работи како стручен консултант во неколку приватни биохемиски лаборатории во Р. Македонија. Автор е на неколку научни трудови презентирани на национални и меѓународни конгреси и објавени во списанија. 

Од 2005 г. до денес се занимава со комплементарна медицина – апитерапија и со стручни трудови од ова поле учествувала на неколку меѓународни конгреси. Држела стручни и едукативни предавања акредитирани од страна на Лекарската комора на Р. Македонија. 

Автор е на информативни и едукативни текстови од апитерапијата објавувани во Лекарски весник на Р. Македонија.

Др Анкица Росоклија др.сци
Специјалист и магистер по медицинска биохемија

Еmail:
Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.

моб. 077/877-672

моб. 075/298-063

моб. 072/544-405

Офис Менаџер

 

Татјана Дејановска

Email:

Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.

тел. 034/550-901 

моб. 078/364-501

 

 

 

.