o-de-vit-2

О-ДЕ-ВИТ дражеи 180 гр

Производот претставува антиинфламаторен комплекс, кој делува против сите видови на воспаленија и ефикасно средство кое позитивно делува на имунитетот. Сe препорачува за децата и возрасните кои имаат проблеми со имунитетот и често страдаат од настинки, респираторни и инфекции од било која етиологија, вирусни заболувања. О-Де-Вит дражеите делуваат активно на имунитетот, ја подобруваат општата состојба на организмот, ја подобруваат функцијата на црниот дроб, ги неутралзираат и ги отстрануваат слободните радикали и радионуклеидите од телото. Комбинацијата од 14 билки и пчелни производи има и антибиотски својства. Овој комплекс ја подобрува активноста на лимфоцитите, макрофагите, го стимулира производството на интерферон, а со тоа позитивно го стимулира имунолошкиот систем и има силно антиинфламаторно дејство.
Состав : високо квалитетен мед од северна Русија, прополис, полен, восок, екстракти од растенија : смил (Helichrysum italicum), валеријана, кора од дренка, корен од оман (Inula helenum), кантарион, цвет од липа, лист од коприва, цвет од невен, пелин (Artemisia absinthum), плод од шипка (Rosa Canina), пупки од бреза, љубичица (Viola tricolor), хељда (Fagopyrum esculentum), кромид, макро и микроелементи - калиум, натриум, калциум, хлор, манган, железо, селен, цинк, хром, кобалт, молидбен, сребро, ванадиум, бакар, магнезиум и др., витамини - тиамин, рибофлавин, пиридоксин, никотинамид, фолна киселина, аскорбинска киселина, пантотенската киселина, циjанкобаламин (B12), витамин A, C, Е, и K.

Ефектите од производот се :

• силно антиинфламаторно дејство
• го олеснува кашлањето и искашлувањето (го разводнува белодробниот секрет)
• го зајакнува имунитетот и одбрамбената способност на организмот
• го нормализира спиењето, делува смирувачки заедно со АПИГРАНУЛА 2 (содржат валеријана)
• го зголемува нивото на хемоглобин во крвта
• ефикасно средство за подигање на имунитетот

Teрапевтски индикации :

• кај сите заболувања на горниот респираторен тракт од различна етиологија (грип, тонзилит, ларингит, трахеит, трахеобронхит, бронхит, фарингит...)
• кај пушачко кашлање
• при третман на пневмонија (бактериска, вирусна)
• бронхијална астма
• белодробна туберкулоза (третманот трае минимум 6 месеци)
• атеросклероза, коронарна срцева болест, нарушувања на срцевиот ритам
• попуштени вени (помага да се залечат раните)
• кај пореметување на функциите на централниот нервен систем, несоница, главоболка, мигрена
• хепатит, болести на црниот дроб и жолчното кесе
• хроничен гастрит со намалена секреција на гастричен сок
• пиелонефрит, цистит и други заболувања на бубрезите
• воспалителни и хормонални заболувања на женските полови органи, климактеричен синдром
• гихт, остеохондроза, гонартроза, коксартроза, артрит и други воспалителни заболувања на локомоторниот систем
• во дерматологијата
• како средство за зајакнување на општата состојба на организмот и имунитетот, посебно се препорачува кај деца и возрасни
• лекување и профилакса на сите видови воспаленија (кај деца и возрасни)
• за време на бременост заедно со ФОРМУЛА РА како средство за зајакнување на организмот.

Начин на употреба :

Возрасни : по 1/2 - 1 кафено пластично лажиче 2 - 3 пати дневно се топи во уста, 30-40 минути пред јадење или 2 часа после јадење
Деца : од 1 до 3 години по 1/4 кафено пластично лажиче 2 - 3 пати дневно се топи во уста, 30-40 минути пред јадење или 2 часа после јадење
• од 3 до 7 години по 1/3 кафено пластично лажиче 2 - 3 пати дневно се топи во уста, 30-40 минути пред јадење или 2 часа по јадење
• од 7 до 14 години по 1/2 кафено пластично лажиче 2 - 3 пати дневно се топи во уста, 30-40 минути пред јадење или 2 часа по јадење.
Контраиндикации : ндивидуална преосетливост на пчелни производи.

 

Регионален Директор за Македонија

Др Анкица Росоклија др.сци дипломирала на Медицинскиот факултет во Скопје во 1976 г. каде што специјализирала во областа Медицинска биохемија во 1988 г., магистрирала во 1986 г. и докторирала 2003 г.

Во 1989 г. била избрана за стручен соработник на предметот неврологија и психијатрија на Медицинскиот факултет во Скопје. 

Од 2003 г. до сега работи како стручен консултант во неколку приватни биохемиски лаборатории во Р. Македонија. Автор е на неколку научни трудови презентирани на национални и меѓународни конгреси и објавени во списанија. 

Од 2005 г. до денес се занимава со комплементарна медицина – апитерапија и со стручни трудови од ова поле учествувала на неколку меѓународни конгреси. Држела стручни и едукативни предавања акредитирани од страна на Лекарската комора на Р. Македонија. 

Автор е на информативни и едукативни текстови од апитерапијата објавувани во Лекарски весник на Р. Македонија.Регионален Директор за Македонија

Др Боне Стеваноски
Специјалист психијатар

 Email:

Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.

моб. 071/367-198

Мрежен директор и стручен консултант

Др Анкица Росоклија др.сци дипломирала на Медицинскиот факултет во Скопје во 1976 г. каде што специјализирала во областа Медицинска биохемија во 1988 г., магистрирала во 1986 г. и докторирала 2003 г.

Во 1989 г. била избрана за стручен соработник на предметот неврологија и психијатрија на Медицинскиот факултет во Скопје. 

Од 2003 г. до сега работи како стручен консултант во неколку приватни биохемиски лаборатории во Р. Македонија. Автор е на неколку научни трудови презентирани на национални и меѓународни конгреси и објавени во списанија. 

Од 2005 г. до денес се занимава со комплементарна медицина – апитерапија и со стручни трудови од ова поле учествувала на неколку меѓународни конгреси. Држела стручни и едукативни предавања акредитирани од страна на Лекарската комора на Р. Македонија. 

Автор е на информативни и едукативни текстови од апитерапијата објавувани во Лекарски весник на Р. Македонија.

Др Анкица Росоклија др.сци
Специјалист и магистер по медицинска биохемија

Еmail:
Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.

моб. 077/877-672

моб. 075/298-063

моб. 072/544-405

Офис Менаџер

 

Татјана Дејановска

Email:

Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.

тел. 034/550-901 

моб. 078/364-501

 

 

 

.