ej-pi-vi

ЕЈ-ПИ-ВИ од 15 мл и 100 мл

Предноста на водениот екстракт од прополис е тоа што може да се користи на слузокожа на устата, носот, вагината, да се капе во очи, без никакви иритации и други промени.
Фармаколошкиот ефект на прополисот во ваква водена форма е целосно зачуван, не предизвикува алергиски реакции и може слободно да се дава и кај деца.
Според последните научни истражувања единствено минералот шунгит поседува уникатната способност да и дава лековити својства на водата која поминува низ него. Водата на овој начин ја менува својата поларна структура и добива својства на така наречена "жива вода", која во природата извира на некои места во Сибир и Урал. Оваа вода ја подобрува општата состојба на организмот и го продолжува животот.
Во производот ЕЈ-ПИ-ВИ на водната база е додадена компонента на прополис, артепелин Ц, растворлив во вода, кој го зајакнува активното биолошко делување на"шунгираната" вода.
Таквиот воден екстаркт на прополис се препорачува за деца, бремени жени, луѓе со ослабен организам, постарите, возачите и спортистите поради тоа што не содржи алкохол.
Состав : прополис со артепелин Ц, растворен во дестилирана вода, која е збогатена со природниот минерал шунгит и со јони на сребро (сребрена вода).

Ефектите од производот се :

• поради тоа што содржи концентрат од природен прополис кој делува на бактериски, вирусни (посебно на вирусот на грипот, создавајќи интерферон) и габични инфекции, заедно со ПЕГУС е клучен производ во програмата против воспалителни промени во организмот, како природен антибиотик
• има силно бактерицидно дејство
• има антифунгално активност против сите видови кандида и други видови габички, габички кои припаѓаат на мувла и габички кои предизвикуваат заболувања на кожата, паѓање на косата и тн.
• има антивирусно дејство (значително го намалува развојот и размножувањето на вирусот на грип, хепатит, херпес и тн.)
• ја зајакнува имунолошката активност на организмот и неговата примена е стимуланс за специфични и неспецифични имунолошки реакции во организмот
• ја зајакнува антимикробната активност на антибиотиците
• ја јакнење на отпорноста на организмот преку стимулација на хипофизата и надбубрежните жлезди за внатрешна (ендогена) секреција
• има силно антитоксично делување (многу важно за инфективните заболувања, кај кои постои тешка интоксикација на организмот)
• има силно регенеративно дејство
• има изразено антисклеротично дејство врз ѕидовите на крвните садови и помага при нивното "чистење"
• заедно со производите АПИ-ЕЛИТЕ, ЧЕРНИКА, МЕД СО МУМИО и АПИТОК делува антикоагулантно, ја намалува густината на крвта, ја подобрува нејзината циркулација и ја подобрува пропустливоста на крвните садови
• има антиканцерогено дејство
• има аналгетски својства - ја ублажува болката 5 пати повеќе од аналгетикот новокаин
• го забрзува зараснувањето на раните (поттикнува епителизацијата, регенерација и раст на епителните ткива)
• ги храни крвните садови и ткивата на внатрешните органи
• ги регенерира клетките на црниот дроб после прележан хепатит
• има стимулирачки ефект врз растот на косата, ја подобрува структурата на влакното
• кај деца и возрасни, позитивно делува на создавање дентин, на коскеното и ткивото на зглобовите
• ја штити слузокожата на гастроинтестиналниот тракт
• го подобрува видот.

Терапевтски индикации :

• кај инфективни заболувања (настинка, грип, ангина, хроничен и акутен бронхит, пневмонија, туберкулоза и други заболувања на респираторниот тракт)
• во ендокринологија (шеќерна болест, кај пореметена работа на тироидната жлезда и надбубрежните жлезди)
• заболувања на кардиоваскуларниот систем (ангина пекторис, стенокардија, артериска хипертензија, миокардит, кардиодистрофија, аритмии, атеросклероза)
• во гастроентерологија (гастрит, гастрични и дуоденални улкуси, гастродуденит, колит, панкреатит, хепатит, холецистит, холецистохолангит, камења во жолчното кесе и жолчните канали)
• во хирургија третман на рани, изгореници, лузни
• во гинекологија се препорачува да се става вагинално, на тампон зедно со некоја од кремите во текот на 2 - 3 недели во месецот, со повторување уште 1-2 месеци, зависно од проблемот (неплодност, менструални пореметувања, HPV, кондиломи, бактериален вагинит, вагинална кандидијаза, аднексит и други воспаленија, бенигни и малигни промени на женските органи)
• во офталмологијата - како капки за очи
• кај воспаленија (синузит, ринит) како капки за нос
• кај алергиски заболувања, со цел да се смали алергиската реакција (десензибилизација)
• во дерматовенерологија- локална употреба кај многу кожни заболувања
• во стоматологија за широка употреба (болести на уста, јазик, тонзили, непца, гингиви)
• за брза детоксикација на организмот (се раствара една супена лажица екстракт на 1 литар вода и се пие во текот на денот, три-четири пати)

Начин на употреба :

Возрасни од 10-15 капки во една шоља вода, 3 пати на ден.
Деца : до 1 година - по една капка, зависно од возраста 3x/ден
од 1-3 години - 1/4 кафено пластично лажиче 3x/ден
од 3-6 години - 1/3 кафено пластично лажиче 3x/ден
од 6-8 години - 1/2 кафено пластично лажиче 3x/ден
над 8 години - 1 кафено пластично лажиче 3x/ден
За чистење на слузокожата на гастроинтестиналниот тракт 1 кафена пластична лажичка растворена во чаша вода се пие на празен стомак, 30-40 минути пред јадење или 2 часа по јадење.
Во офталмологијата - екстрактот се разредува во однос 1:2 со млака превриена вода и се користи како капки за очи, по 2-3 капки 2-3 пати на ден во секое око.
Кај воспаленија (синузит, ринит) - екстрактот се разредува во однос 1:2 со млака превриена вода и се користи како капки за нос, по 3-4 капки 3-4 пати на ден.
Кај рани, изгореници, кај кожни болести се користи локално во форма на облоги или се втрива на површината.
Контраиндикации : индивидуална преосетливост на пчелни производи.

 

Регионален Директор за Македонија

Др Анкица Росоклија др.сци дипломирала на Медицинскиот факултет во Скопје во 1976 г. каде што специјализирала во областа Медицинска биохемија во 1988 г., магистрирала во 1986 г. и докторирала 2003 г.

Во 1989 г. била избрана за стручен соработник на предметот неврологија и психијатрија на Медицинскиот факултет во Скопје. 

Од 2003 г. до сега работи како стручен консултант во неколку приватни биохемиски лаборатории во Р. Македонија. Автор е на неколку научни трудови презентирани на национални и меѓународни конгреси и објавени во списанија. 

Од 2005 г. до денес се занимава со комплементарна медицина – апитерапија и со стручни трудови од ова поле учествувала на неколку меѓународни конгреси. Држела стручни и едукативни предавања акредитирани од страна на Лекарската комора на Р. Македонија. 

Автор е на информативни и едукативни текстови од апитерапијата објавувани во Лекарски весник на Р. Македонија.Регионален Директор за Македонија

Др Боне Стеваноски
Специјалист психијатар

 Email:

Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.

моб. 071/367-198

Мрежен директор и стручен консултант

Др Анкица Росоклија др.сци дипломирала на Медицинскиот факултет во Скопје во 1976 г. каде што специјализирала во областа Медицинска биохемија во 1988 г., магистрирала во 1986 г. и докторирала 2003 г.

Во 1989 г. била избрана за стручен соработник на предметот неврологија и психијатрија на Медицинскиот факултет во Скопје. 

Од 2003 г. до сега работи како стручен консултант во неколку приватни биохемиски лаборатории во Р. Македонија. Автор е на неколку научни трудови презентирани на национални и меѓународни конгреси и објавени во списанија. 

Од 2005 г. до денес се занимава со комплементарна медицина – апитерапија и со стручни трудови од ова поле учествувала на неколку меѓународни конгреси. Држела стручни и едукативни предавања акредитирани од страна на Лекарската комора на Р. Македонија. 

Автор е на информативни и едукативни текстови од апитерапијата објавувани во Лекарски весник на Р. Македонија.

Др Анкица Росоклија др.сци
Специјалист и магистер по медицинска биохемија

Еmail:
Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.

моб. 077/877-672

моб. 075/298-063

моб. 072/544-405

Офис Менаџер

 

Татјана Дејановска

Email:

Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.

тел. 034/550-901 

моб. 078/364-501

 

 

 

.