tentorium

ТЕНТОРИУМ КРЕМ 45 и 100 мл

Кремата "Тенториум" е повеќе функционална и еден од најефикасните производи на компанијата. Прецизно избалансираните состојки на кремата овозможуваат, активните состојки да се транспортираат од површината на кожата 5-7 см, до најдлабоките делови на кожата, со што се постигнува долготрајен и благотворен ефект.
Апитоксин е стручен термин за отровот на пчелите, кој го користат исклучиво во самоодбрана кога е загрозена нивната кошница, нивниот дом, за да го истераат непријателот, а не да го убијат. На задниот дел од телото на пчелите има 2 жлезди кои лачат отров, резервоар (кесичка) во која отровот се собира и од каде преку осилото е спремен за примена. Осилото има засеци, така што кога пчелата ќе убоде, осилото најчесто останува во кожата. За жал, пчелата после ова умира. Иако отров, тој во контролирани количини е безбеден и е многу корисен за човекот. Пчелниот отров е одличен катализатор за хемиските процеси во организмот и влијае врз нивната брзината. Многу е корисен, како средство за профилакса од болести кои настануваат како резултат на присуство на тромб на различни локации (инфаркт на миокрад, мозочен удар, тромбофлебит). Профилаксата се состои во тоа што апитоксинот ја намалува густината на крвта и таа станува потечна. Кремата се препорачува кај заболувања поврзани со зголемена коагулабилност на крвта. Исто така го намалува нивото на холестерол во крвта, го нормализира крвниот притисок, спречува аритмии.
Состав : растителни масла, восок, дестилирана вода, камфорно масло, екстрат од рен, Пегус - компоненти на прополис, димексид (диметил сулфоксид), пчелен отров.

Ефектите од производот се :

• има природно антимикробно и антиинфламаторно дејство
• ја смирува болката
• ја подобрува циркулацијата и микроциркулација во ткивата и органите
• ја подобрува состојбата на кожата
• ја поттикнува и забрзува регенерацијата на ткивата
• ја намалува болката во мускулите во случај на преоптеретување
• ја подобрува општата состојба на ткивата.
Терапевтски индикации :
• како основа подлога за физиотерапевтска масажа
• индицирана е при : артрит, полиартрит, остеоартрит, гонартроза, коксартоза, спондилоза, остеохондроза, радикулит, меѓуребрена невралгија, гихт, болки во мускулите
• за растврање на соли кои се наоѓаат во површинските делови на зглобовите (калцифицирани фосфолипиди) и подобрување на подвижноста на зглобовите
• трауми, изгореници, гребнатинки, удари, убоди, хематоми, сите видови повреди на лигаменти, рани предизвикани од долготрајно лежење и попуштени вени
• дијабетични компликации
• сите видови на херпес
• голема примена има во дерматологијата : воспалителни промени на кожата, чешање, испукана кожа, "оштетување" на кожата, првут, губење на косата, слаб раст на косата, себореја, фурункули
• забрзано зарастување на хирушки рани
• кај попуштени вени, тромбофлебит, ендартерити, склеротични промени во крвните садови на нозете (со нежно нанесува од петите на нозете нагоре кон срцето без масажа)
• кај мастопатии (се нанесува без масажа)
• кај болни менструации, гинеколошки заболувања (воспалителни процеси, миоми, фиброми, ерозии) се нанесува на крстот, на задницата (во предел на тртната коска) и долниот дел на стомакот
• кај климактерични промени се нанесува на биолошки активните точки (на слепоочниците, на просторот помеѓу очите, помеѓу средниот прст и показалецот, под колената)
• кај простатит и аденом се нанесува на долен дел од стомакот, се користи за ректална масажа на простатата
• при напад на бронхијална астма мало количество на кремата се топи под јазикот и се прави масажа на градите
• при главоболки - масажа на слепоочниците и на тилот
• за подобрување на меморијата - се раствора во устата и се масира средината на дланките
• за подобрување на слухот - се нанесува на долниот дел од ушната школка и се става внатре во увото
• за подобрување на видот - се масираат слепоочниците и вратот
• кај ринит, воспаление на синусите - се става кремата со чепкалки во нос и се масира областа на синусите и површината под очите
• при настинки – се става во пределот на грлото, градите, грбот, меѓу лопатките, меѓу очите
• при малаксаност, хроничен замор, лошо расположение и несоница - блага масажа на слепоочниците, вратот, рацете, нозете
• пчелниот отров има изразит аналгетски ефект и има 50 пати посилно дејство од аналгетикот новокаин, кое се користи кај многу заболувања : артрит, полиартрит, радикулит, ишијас, остеохондроза, гонартроза, спондилоза, детска церебрална парализа, Мултипла склероза, Паркинсонова болест, дијабетично стапало
• се препорачува кај попуштени вени, трофички улцерации, во дерматологијата, хронични воспалителни процеси, тиреотоксикоза, псоријаза и неуродермити од различно потекло (неуродермит), кај изгореници, за елиминирање на лузни по хируршки интервенции
• се препорачува кај бронхијална астма, очни болести, стерилитет (женски и машки), менопауза, кај нарушување на менструалниот циклус, кај еректилната дисфункција, ја регулира телесната тежина
• се препорачува кај спортисти за подготовка за напорни тренинзи и натпревари, затоа што има способност да го адаптира организмот на голем физички напор, го намалува заморот и концентрацијата на млечна киселина во мускулите.

Начин на употреба :

индивидуална, максимално време траење на терапијата без пауза е четири месеци.
Контраиндикации :
хиперсензитивност на индивидуалните компоненти на кремата, зголемена телесна температура (повисока од 38,8 степени). По аплицирањето на кремата не се препорачува употреба на сауна или туширање со топла вода, топол џакузи или лежење во када со топла вода.

 

Регионален Директор за Македонија

Др Анкица Росоклија др.сци дипломирала на Медицинскиот факултет во Скопје во 1976 г. каде што специјализирала во областа Медицинска биохемија во 1988 г., магистрирала во 1986 г. и докторирала 2003 г.

Во 1989 г. била избрана за стручен соработник на предметот неврологија и психијатрија на Медицинскиот факултет во Скопје. 

Од 2003 г. до сега работи како стручен консултант во неколку приватни биохемиски лаборатории во Р. Македонија. Автор е на неколку научни трудови презентирани на национални и меѓународни конгреси и објавени во списанија. 

Од 2005 г. до денес се занимава со комплементарна медицина – апитерапија и со стручни трудови од ова поле учествувала на неколку меѓународни конгреси. Држела стручни и едукативни предавања акредитирани од страна на Лекарската комора на Р. Македонија. 

Автор е на информативни и едукативни текстови од апитерапијата објавувани во Лекарски весник на Р. Македонија.Регионален Директор за Македонија

Др Боне Стеваноски
Специјалист психијатар

 Email:

Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.

моб. 071/367-198

Мрежен директор и стручен консултант

Др Анкица Росоклија др.сци дипломирала на Медицинскиот факултет во Скопје во 1976 г. каде што специјализирала во областа Медицинска биохемија во 1988 г., магистрирала во 1986 г. и докторирала 2003 г.

Во 1989 г. била избрана за стручен соработник на предметот неврологија и психијатрија на Медицинскиот факултет во Скопје. 

Од 2003 г. до сега работи како стручен консултант во неколку приватни биохемиски лаборатории во Р. Македонија. Автор е на неколку научни трудови презентирани на национални и меѓународни конгреси и објавени во списанија. 

Од 2005 г. до денес се занимава со комплементарна медицина – апитерапија и со стручни трудови од ова поле учествувала на неколку меѓународни конгреси. Држела стручни и едукативни предавања акредитирани од страна на Лекарската комора на Р. Македонија. 

Автор е на информативни и едукативни текстови од апитерапијата објавувани во Лекарски весник на Р. Македонија.

Др Анкица Росоклија др.сци
Специјалист и магистер по медицинска биохемија

Еmail:
Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.

моб. 077/877-672

моб. 075/298-063

моб. 072/544-405

Офис Менаџер

 

Татјана Дејановска

Email:

Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.

тел. 034/550-901 

моб. 078/364-501

 

 

 

.