КОЛЕКЦИЈА "ТЕНТОРИУМ" ЗА НЕГА НА КОСА

 

sampon1ШАМПОН ЗА ЗАЦВРСТУВАЊЕ НА КОСАТА

Состав :
Екстракт од прополис "Пегус", мед, протеини од пченица.
Природниот пчелин мед го храни, зајакнува и поттикнува на раст коренот на косата. Технологијата која се употребува за изработка на шампонот (ладна технологија) овозможува да се сочуваат сите есенцијални аминокиселини, минерали, витамини и протеини кои ја зацврстуваат косата и ја прават свиленкаста. Витаминот B5 го нормализира метаболизмот, му дава енергија и сила на коренот на косата. Аминокиселините од пченицата и даваат мекост и сјај на косата и ја успоруваат и спречуваат нејзината загуба. Пченицата содржи важни незаситени масни киселини, кои ја зголемуваат отпорноста и заштитата на косата и кожата на главата од штетното дејството на слободните радикали, делуваат смирувачки, го стимулираат процесот на регенерација и ја зајакнуваат косата.
Употреба :
Се нанесува мала количина на шампонот на навлажнета коса, се прави доста пена, а потоа добро се исплакнува косата.
Препорака :
Шампонот е погоден за секојдневна употреба, но специјалистите дерматовенеролози го советуваат 2-3 пати неделно. За постигнување на најдобри резултати се користи во комбинација со балзам за подобар раст на косата кој содржи микро дози на пчелин отров (апитоксин) и се нанесува на претходно измиена и влажна коса.

 

 

sampon2БАЛЗАМ СО ПЧЕЛЕН ОТРОВ ЗА ПОДОБАР РАСТ НА КОСАТА
"АКО ЧОВЕКОТ Е БОЛЕН ИЛИ УМОРЕН, ТОА ДЕФИНИТИВНО ЌЕ СЕ ОДРАЗИ НА НЕГОВАТА КОСА. ВО ТАКВА СОСТОЈБА КОСАТА, ЕДНОСТАВНО НЕ САКА ДА БИДЕ УБАВА." Х. ЛАТИШЕВОЈ

Состав :
Пчелин отров, мед, пантенол.
До неодамна се верувало дека губењето на коса е неповратен процес. Сепак модерните истражувања покажаа дека, природните средства можат да го сопрат паѓањето и да ја повратат косата.
Еден од најдобрите природни стимуланси за тоа е пчелиниот отров. Тој има својство да ја зголемува микроциркулацијата и дотокот на крв до коренот на влакната, а ова го зголемува снабдувањето со кислород и подобра исхрана на коренот на косата.
Компанијата " Тенториум " создаде уникатен производ - балзам кој содржи покрај другите состојци и микро дози од пчелин отров, кој е најдобро традиционално и совршено средство за нега на сите типови на коса. Компонентите на балзамот ја штитат косата од дехидратација, го одстрануваат статичкиот електрицитет, со што се олеснува чешлањето и негата на косата. Медот ја навлажнува, омекнува и храни кожата на главата и го поттикнува метаболизмот на водата и минералните соли.
Употреба : Се нанесува мала количина на балзамот на навлажнета коса. Убаво се масира коренот и целата коса. Се остава да стои 3-5 минути, а потоа добро се исплакнува косата.
Препорака : Балзамот е погоден за сите видови на коса. Лекарите специјалисти дерматовенеролози советуваат да се употребува 2-3 пати неделно. За постигнување на најдобри резултати се користи во комбинација со шампон за зацврстување на косата.

 

Др Анкица Росоклија др.сци дипломирала на Медицинскиот факултет во Скопје во 1976 г. каде што специјализирала во областа Медицинска биохемија во 1988 г., магистрирала во 1986 г. и докторирала 2003 г.

Во 1989 г. била избрана за стручен соработник на предметот неврологија и психијатрија на Медицинскиот факултет во Скопје. 

Од 2003 г. до сега работи како стручен консултант во неколку приватни биохемиски лаборатории во Р. Македонија. Автор е на неколку научни трудови презентирани на национални и меѓународни конгреси и објавени во списанија. 

Од 2005 г. до денес се занимава со комплементарна медицина – апитерапија и со стручни трудови од ова поле учествувала на неколку меѓународни конгреси. Држела стручни и едукативни предавања акредитирани од страна на Лекарската комора на Р. Македонија. 

Автор е на информативни и едукативни текстови од апитерапијата објавувани во Лекарски весник на Р. Македонија.Регионален Директор за Македонија

Др Боне Стеваноски
Специјалист психијатар

 Email:

Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.

моб. 071/367-198

Бесплатни стручни консултации кај:

Др Анкица Росоклија др.сци дипломирала на Медицинскиот факултет во Скопје во 1976 г. каде што специјализирала во областа Медицинска биохемија во 1988 г., магистрирала во 1986 г. и докторирала 2003 г.

Во 1989 г. била избрана за стручен соработник на предметот неврологија и психијатрија на Медицинскиот факултет во Скопје. 

Од 2003 г. до сега работи како стручен консултант во неколку приватни биохемиски лаборатории во Р. Македонија. Автор е на неколку научни трудови презентирани на национални и меѓународни конгреси и објавени во списанија. 

Од 2005 г. до денес се занимава со комплементарна медицина – апитерапија и со стручни трудови од ова поле учествувала на неколку меѓународни конгреси. Држела стручни и едукативни предавања акредитирани од страна на Лекарската комора на Р. Македонија. 

Автор е на информативни и едукативни текстови од апитерапијата објавувани во Лекарски весник на Р. Македонија.

AnkicaRosoklija
Др Анкица Росоклија др.сци
Специјалист и магистер по медицинска биохемија

Еmail:
Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.

моб. 077/877-672

 

Офис Менаџер

 tatjana

Татјана Дејановска

Email:

Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.

моб. 078/364-501

 

 

 

.